Berberis - berberys, kwaśnica

Rodzaj Berberis obejmuje liczne gatunki i odmiany krzewów o różnej wysokości i pokroju, zarówno zimozielonych jak i o liściach sezonowych, w tym wiele interesujących odmian o liściach barwnych. Berberysy to jedne z najpopularniejszych i o najwszechstronniejszym zastosowaniu w ogrodach krzewy naszego klimatu. Berberys ma liście skrętoległe, najczęściej zebrane na krótkopędach po kilka w wiązce. Na długopędach występują trójdzielne ciernie, które są przekształconymi liśćmi. Kwitnie w maju, kwiaty są zazwyczaj niepozorne, żółte lub pomarańczowe, jednak u niektórych odmian bardzo efektowne np zimozielony berberys linearifolia "Orange King" czy berberys "Apricote Queen". Niestety zazwyczaj są to odmiany o niskiej mrozoodporności, niedostosowane do wymagań naszego klimatu. W ostatnich latach w szkółkach i w handlu pojawiło się wiele nowych, interesujących odmian berberysa, także zimozielonych. Czas pokaże na ile są one przydatne w naszych warunkach, z pewnością warto wypróbowywać nowe, nie znane dotąd w Polsce odmiany i gatunki ze względu na ich duże zróżnicowanie i atrakcyjność.

Berberysy o liściach sezonowych są mało wymagające co do gleby, nie tolerują jedynie gleb ciężkich i zbyt wilgotnych. Lepiej się czują w miejscach słonecznych, dotyczy to zwłaszcza odmian o liściach barwnych, które w cieniu tracą wiele ze swej atrakcyjności. Ozdobą berberysów są jadalne owoce, czerwone lub granatowe, zazwyczaj niewielkie, lecz występujące w dużej ilości, u niektórych gatunków duże i atrakcyjne (berberys koreański).

Berberysy zimozielone są znacznie bardziej wymagające. Wymagają gleb żyznych i większej wilgotności powietrza, dobrze czują się w klimacie morskim, nie lubią ostrego i suchego klimatu kontynentalnego. Powinny być sadzone w miejscach osłoniętych, w półcieniu.

W naszej szkółce posiadamy wiele gatunków i odmian berberysu, ich opisy podajemy niżej. Nie wszystkie z nich są dostępne w sprzedaży cały czas. Wykaz odmian możliwych aktualnie do kupienia znajdziecie Państwo w na bieżąco aktualizowanym cenniku

 

Berberys Thundberga jest krzewem o zielonych, drobnych liściach opadających na zimę, jesienią pięknie się przebarwiających na kolor czerwony i pomarańczowy. Kwitnie w maju lub czerwcu, kwiaty są żółte, na zewnątrz pąka czerwonawe. Owoce drobne, jaskrawoczerwone, na długich szypułkach, długo utrzymujące się na łodygach. Zarówno sam gatunek, jak i odmiany są odporne na przemarzanie. Nadaje się zwłaszcza na niskie, formowane żywopłoty i obwódki, dobrze znosi cięcie i szybko się zagęszcza. Dorasta do wysokości ok. 1,5 m. chociaż zazwyczaj jest cięty i tym samym niższy. Bardziej od gatunku popularne odmiany posiadają podobne cechy użytkowe, różnią się natomiast wzrostem (liczne atrakcyjne formy karłowe) i barwą liści. W naszej szkółce posiadamy następujące odmiany berberysu Thundberga:

 

Berberis thundbergii "Atropurpurea" - liście brunatnoczerwone, wzrost jak u gatunku.

Berberis thundbergii "Atropurpurea Nana" - liście brunatnoczerwone, wzrost słaby.

Berberis thundbergii "Aurea" - liście złociste, wzrost średniosilny ( do ok. 1 m.)

Berberis thundbergii "Bagatelle" - liście jaskrawoczerwone, wzrost bardzo słaby.

Berberis thundbergii "Green Carpet" - forma płożąca, liście zielone.

Berberis thundbergii "Harleqin" - liście czerwono - różowo - białe, wzrost średni.

Berberis thundbergii "Kobold" - liście zielone, wzrost bardzo słaby, pokrój gęsty.

Berberis thundbergii "Kórnik" - liscie biało - zielone, wzrost jak u gatunku.

Berberis thundbergii "Red Chief" - liście czerwone, błyszczące wzrost silny (do 2 m.)

Berberis thundbergii "Red Pillar" - forma kolumnowa, zwarta, liście czerwone, wzrost średni.

Berberis thundbergii "Rose Glow" - podobny do "Harleqina", rośnie silniej.

 

Berberis x media "Red Jewel" (berberys pośredni)

Najniższy z opisanych berberysów zimozielonych. Liście skórzaste, częściowo zimozielone, wudłużone, zielonoczerwone, jesienią ciemnoczerwone. Kwitnie w maju - czerwcu w kolorze żółtym. Krzew o pokroju płożącym, dorasta do ok. 60 cm wysokości. Odmiana nie w pełni mrozoodporna, wymaga przykrycia na zimę.

Berberis julianae (berberys Julianny, juliański)

Krzew zimozielony o dość dużych, zielonych i błyszczących liściach o ząbkowanych brzegach. Jest to najodporniejszy z zimozielonych berberysów, wytrzymuje nawet surowe zimy zwłaszcza gdy posadzony w miejscu osłoniętym. W naszych warunkach dorasta do ok. 1,2 m. wysokości. Ma atrakcyjne kwiaty, dość duże, ciemnożółte, na długich szypułkach. Pokrój krzewu także atrakcyjny, regularny, półkulisty.

Berberis verruculosa (berberys brodawkowaty)

Rośnie podobnie jak berberys juliański, różni się głównie wielkością i kształtem liści. Berberys brodawkowaty ma liście mniejsze, bardziej okrągłe niż wydłużone. Ma pokrój bardziej zwarty, jednak niestety jest mniej niż berberys juliański odporny na mróz.

 

Berberis x ottawensis "Superba"

Jest to mieszaniec berberysu zwyczajnego i Thundberga. Rośnie silnie, do 2,5 - 3 m. Nadaje się na formowane żywopłoty, jak również na naturalne, niecięte szpalery i grupy. Liście są ciemnoczerwone, w cieniu zielonkawe, pędy przewieszające się. Jest odporny na choroby i przemarzanie. Bardzo ładna i wartościowa wysoka odmiana berberysu.